Umorzenie kredytu, a przychód podlegający opodatkowaniu
W sytuacji gdy umorzenie przez bank kredytu obejmie tylko część współkredytobiorców, a pozostali nadal odpowiadają za cały dług – nie ma przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.
Gdy zwolnienie z długu dotyczy wszystkich współkredytobiorców i skutkuje wygaśnięciem zobowiązania wobec banku w całości, po stronie każdego z kredytobiorców odpowiadających solidarnie za dług dochodzi do uzyskania korzyści majątkowej. W konsekwencji również kredytobiorca, który nie nabywa przedmiotu kredytowania uzyskuje przychód kwalifikowany do innych źródeł.
Takie stanowisko zaprezentował dyrektor KIS w interpretacji z 7 września 2021 r. (0115-KDIT2.4011.408.2021.2.HD).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się bank, który udziela kredytów m.in. z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Zdarzają się sytuacje, w których po stronie kredytobiorców występuje wiele podmiotów, jednak tylko część z nich nabywa przedmiot kredytowania. Taka forma finansowania jest często wykorzystywana dla zwiększenia zdolności kredytowej. Bank zwrócił się z pytaniem czy po stronie kredytobiorców powstaje przychód w dwóch sytuacjach tj. gdy kredyt zostaje umorzony jedynie względem części kredytobiorców, oraz gdy zostanie on umorzony względem wszystkich kredytobiorców, w tym również tych, którzy nie nabywają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta