Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki podatkowe zaniechania inwestycji będącego efektem pandemii

27 października 2021 | Rachunkowość | Rafał Krysa

Polski ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie szczególnych regulacji dotyczących podatkowego ujęcia i rozliczenia inwestycji zaniechanych z uwagi na skutki Covid-19.

Wpływ pandemii może jednak stanowić istotną okoliczność uzasadniającą potrącalność skapitalizowanych kosztów dla celów opodatkowania podatkami dochodowymi oraz brak obowiązku korekty odliczenia VAT naliczonego.

Pandemia Covid-19 przyniosła wiele zawirowań biznesowych, częstokroć zmuszając podatników to zaniechania niektórych z prowadzonych inwestycji. Poprzez inwestycję rozumieć tutaj będziemy – w ślad za ustawami o CIT i PIT – środki trwałe w budowie, tj. zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Ich katalog jest otwarty, lecz uzależniony od uwarunkowań faktycznych dotyczących danego biznesu. Trwałe zaprzestanie takich działań inwestycyjnych z uwagi na Covid-19 należy zatem poddać ocenie pod kątem potrącalności poniesionych dotychczas wydatków inwestycyjnych dla celów podatkowych oraz konieczności korygowania związanych z nimi kwot VAT naliczonego.

Należy zaznaczyć, iż ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić żadnych szczególnych regulacji podatkowych związanych z zaniechaniem inwestycji w związku z pandemią Covid-19. W tym zakresie aktualne będą zasady ogólne wynikające z ustaw CIT, PIT oraz VAT. Także aktualne pozostaje piśmiennictwo i orzecznictwo dotyczące tej kwestii – także wyartykułowane przez początkiem pandemii. Orzecznictwo to nie zmieniło się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12102

Wydanie: 12102

Spis treści
Zamów abonament