Zmiany będą, ale jakie?
Spójnego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej nadal nie będzie.
Ostatnie doniesienia medialne oparte na wypowiedziach parlamentarzystów, w szczególności z koalicji rządzącej, wskazują na rychły koniec funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a może i całego Sądu Najwyższego w kształcie, do jakiego przyzwyczailiśmy przez minione dekady.
Choć nie wybrzmiało to wyraźnie w żadnej dostępnej wypowiedzi, wydaje się, że istotnej reformie zostanie poddany nie tylko najistotniejszy, w chwili obecnej, organ postępowań: dyscyplinarnego i immunitetowego, ale także same te systemy odpowiedzialności sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników.
Planowane zmiany mogą dotyczyć zatem nie tylko reguł odpowiedzialności sędziów, ale i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Moje refleksje opieram przy tym na kilkunastoletniej praktyce orzeczniczej w tych sprawach, prowadzonej najpierw w sądzie dyscyplinarnym dla prokuratorów, a później w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jak też wielu publikacjach naukowych w tym przedmiocie.
Reforma z udziałem
Nadchodzące zmiany legislacyjne należy uznać za nieuchronne. Trzeba jednak zauważyć, że – poza ogólnymi zapowiedziami likwidacji Izby Dyscyplinarnej i gruntownej zmiany ustroju sądów powszechnych – w przestrzeni medialnej jest zastanawiająco cicho o planowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta