Część małżeństw zyska, inne stracą
PODATKI | Do wspólnego rozliczenia PIT za 2021 r. uprawnia też ślub zawarty w tym roku. Dorian Jabłoński konsultant w Zespole Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy mat. pras.
Obecnie zasadą wynikającą z ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) jest, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Mogą oni jednak, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, być opodatkowani łącznie. W takim przypadku podatek określa się na obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Odnosi się to do małżonków będących polskimi rezydentami podatkowymi i jest możliwe wtedy, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
- pomiędzy małżonkami przez cały rok podatkowy istnieje wspólność majątkowa oraz
- małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.
Z tego rozwiązania nie mogą zatem skorzystać osoby, które pobrały się w trakcie roku, zawarły intercyzę, weszły w stan sądownie stwierdzonej separacji albo się rozwiodły.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden ze współmałżonków zmarł w trakcie roku podatkowego albo w roku następnym (jeszcze przed terminem na złożenie zeznania podatkowego). W takiej sytuacji możliwe jest rozliczenie wspólne za poprzedni rok podatkowy.
Wspólnie mogą się również rozliczyć małżonkowie, którzy nie są polskimi rezydentami podatkowymi i mieszkają (posiadają rezydencję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta