Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma zwróci zasiłek za pracownika

09 grudnia 2021 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

ZUS może dochodzić od pracodawcy zwrotu świadczenia, jeżeli to przez jego zachowanie doszło do nienależnej wypłaty na rzecz zatrudnionego. Ostatnie zmiany przepisów poszerzyły odpowiedzialność płatników w tym zakresie.

Jeżeli wypłacenie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot – za cały okres, za który nienależne świadczenia zostały wypłacone. Tak wynika z art. 84 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.).

Jeżeli więc np. firma podała nieprawdziwe dane w dokumentach dotyczących swojego pracownika lub zleceniobiorcy i miało to znaczenie dla wypłaty tej osobie świadczenia z ZUS lub wysokości tego świadczenia, to jest ona zobowiązana do zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń. Może to dotyczyć np. podania nieprawdziwych danych w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu lub w świadectwie pracy. Płatnik może być zatem zobowiązany do zwrotu wypłaconych kwot, mimo że nie był beneficjentem tego świadczenia.

Zaostrzenie reguł

Przepis art. 84 ust. 6 ustawy systemowej uległ zmianie od 18 września 2021 r., gdy weszła w życie nowelizacja tej ustawy. Jednoznacznie wskazano w niej, że obowiązek zwrotu świadczenia przez płatnika składek dotyczy przypadków, w których przekazanie przez niego lub inny podmiot nieprawdziwych danych spowodowało wypłacenie świadczeń, które się nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12137

Wydanie: 12137

Spis treści

Reklama

Moje pieniądze

Zamów abonament