Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszły rok bez funduszu socjalnego

09 grudnia 2021 | Kadry i Płace | SYLWESTER SILSKI

Pracodawca, który nie chce tworzyć w 2022 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ani wypłacać świadczeń urlopowych, powinien o tym poinformować pracowników do 31 stycznia.

Taki sposób zwolnienia się z obowiązków socjalnych przewidziany jest wobec mniejszych zakładów pracy, tj. tych, które według stanu na 1 stycznia 2022 r. będą zatrudniały mniej niż 50 pracowników. Zbliżający się nowy rok jest dobrym momentem na odświeżenie zasad, na jakich wolno to zrobić.

Odpowiednia informacja

Utworzenie funduszu i wypłacanie świadczenia urlopowego jest u większości pracodawców zatrudniających mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty dobrowolne. Nieutworzenie funduszu jest jednak obarczone pewnym obowiązkiem. Zgodnie z art. 3 ust. 3a i ust. 3b ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 746; dalej: ustawa), tacy pracodawcy zobowiązani są w określony sposób przekazać pracownikom informację w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12137

Wydanie: 12137

Spis treści

Reklama

Moje pieniądze

Zamów abonament