Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba już nie zablokuje rozstania na lata

09 grudnia 2021 | Kadry i Płace | Emilia Kalecka

Nowe zasady liczenia okresu zasiłkowego spowodują, że pracownicy nie będą mogli w nieskończoność przebywać na zwolnieniu lekarskim, aby uniknąć rozwiązania umowy o pracę.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami łączny czas, przez który ubezpieczony może pobierać zasiłek chorobowy, wynosi 182 dni, a gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży – 270 dni. Ten specyficzny okres ma też ogromne znaczenie dla pracodawców, gdy chcą oni rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 kodeksu pracy, tj. bez wypowiedzenia z powodu długiej usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Przepis ten umożliwia zakończenie stosunku pracy z osobą zatrudnioną w danej firmie przez co najmniej sześć miesięcy, jeżeli jej nieobecność w związku z chorobą trwa dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku (182 lub 270 dni) oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy takie zostanie przyznane.

1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie istotna nowelizacja przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych, w tym ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12137

Wydanie: 12137

Spis treści

Reklama

Moje pieniądze

Zamów abonament