Nowy wabik na migrantów zarobkowych
ZACHĘTY | Z ulgi na powrót będą mogli skorzystać nawet ci, którzy nigdy w Polsce nie byli. Bartłomiej Mertin konsultant w Zespole Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
Kolejną z propozycji zaprezentowanych w ramach Polskiego Ładu jest tzw. ulga na powrót. Ma ona na celu zwiększenie atrakcyjności Polski jako państwa, do którego warto przenieść swoją rezydencję podatkową. Wbrew przyjętej obiegowej i potocznej nazwie ulga nie jest skierowana wyłącznie do osób, które w przeszłości wyemigrowały za granicę i rozważają ewentualny powrót. Przyjęte przepisy wskazują, że z ulgi na powrót będą mogli skorzystać nawet ci, którzy nigdy w Polsce nie byli.
Objęcie prawem do ulgi potencjalnie dużej grupy osób może mieć istotne znaczenie dla polskich pracodawców, którzy zmagają się z brakami siły roboczej.
Mniej przez cztery lata
Ulga będzie zezwalać na zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych kwoty 85 528 zł rocznie przez cztery kolejne lata podatkowe. Jednak zwolnienie nie obejmie wszystkich rodzajów przychodów, ale wyłącznie przychody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenia,
- z działalności gospodarczej (we wszystkich formach opodatkowania, poza kartą podatkową).
W konsekwencji z ulgi nie będą korzystać przychody kapitałowe (np. z odsetek, dywidend, sprzedaży akcji) ani z żadnych innych źródeł.
Z kolei 4-letni okres możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta