Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniosek rodzica o obniżenie etatu wiąże pracodawcę

09 grudnia 2021 | Kadry i Płace | Elżbieta Smirnow

Pracownik, który ma prawo korzystać z urlopu wychowawczego, może alternatywnie wnosić o obniżenie wymiaru czasu pracy. Jeśli pracodawca odmawia, popełnia wykroczenie.

- Pracownica zatrudniona na umowę o pracę na pełny etat po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy o 1/2. Wniosek doręczyła pracodawcy na 21 dni przed dniem powrotu do pracy. Mimo to szef nie wyraził zgody na obniżenie etatu i nakazał pracownicy powrót na pełny wymiar czasu pracy. Czy postąpił zgodnie z prawem? – pyta czytelniczka.

Nie.

Działanie pracodawcy nie było prawidłowe, a wręcz stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 § 1 ust. 5 k.p.).

Kodeks pracy przewiduje szereg przepisów mających na celu łączenie sprawowania opieki nad małym dzieckiem z wykonywaniem pracy zawodowej. Jednym z tych przepisów jest art. 1867 kodeksu pracy stanowiący, że pracownik, który jest uprawniony do urlopu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12137

Wydanie: 12137

Spis treści

Reklama

Moje pieniądze

Zamów abonament