Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spirala inflacyjna się nakręca. Ciężko będzie ją zatrzymać

14 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Andrzej Stec
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Niepewność pod względem dostaw energii i jej kosztów jest olbrzymia – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą współtwórca i b. wieloletni prezes warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki.

Rok temu obawiał się pan wysokiej inflacji. Ona nadeszła. I po cichu zjada zadłużenie państwa wraz z siłą nabywczą konsumentów. Pytanie, co będzie dalej.

Inflacja szybko nie ustąpi, to zjawisko trwałe. W przeciwieństwie do poprzedniej deklaracji prezesa NBP nie jest przejściowa. Jest o wiele silniejsza, niż przypuszczaliśmy. Mocniejsza, niż myślałem rok temu. Wszystkich zaskoczyła jej wysokość. Przewidywane jest lekkie osłabienie tempa wzrostu inflacji w I kw. 2022 r. z powodu pakietu antyinflacyjnego. Mam jednak taką hipotezę: pakiet zadziała szczególnie mocno w I kwartale (zmniejszy się może o 1–1,5 pkt proc.), a od II kwartału inflacja wróci do poprzedniego trendu. Spodziewam się, że jeżeli w ciągu I kwartału nie będzie wyraźnego osłabienia, to rząd przedłuży pakiet o kolejny kwartał. Coraz bardziej będzie to inflacja popytowa. Mamy niedobory na rynku pracy, pracownicy mają silniejszą pozycję przetargową. Polskie społeczeństwo o wiele bardziej obawia się drożyzny niż koronawirusa. To bardzo silny bodziec do podwyższania wynagrodzeń i przyszłych oczekiwań inflacyjnych. Lekka spirala inflacyjna już się zaczęła, bardzo trudno będzie ją zatrzymać.

Obawia się pan kryzysu energetycznego w Europie?

Tego się mniej obawiam. Przyczyny wzrostu cen energii są krótkotrwałe. Wydarzenia klimatyczne i awarie to sprawy, które szybko się kończą. Jedna rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12141

Wydanie: 12141

Spis treści

Reklama

Zamów abonament