Polska walka o dobry wzrok
Nowe zasady procedur okulistycznych powodują, że dostęp do leczenia jest szybszy, a pacjenci wracają na rynek pracy.
Okulistyka to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin w Polsce. Dzięki niedawnej zmianie organizacji procesu leczenia i sposobu finansowania procedur udało się znacząco zmniejszyć kolejki oczekujących np. na operację zaćmy. Jak to jest możliwe? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty „Polska okulistyka – w jaki sposób osiągnięto wysokie standardy leczenia. Dalsze ścieżki leczenia nad pacjentami", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Nowe zasady
– Zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego Polacy tak chętnie jeżdżą do Czech na leczenie. I co powinniśmy zrobić, by w Polsce system działał sprawniej, żeby pacjenci, którzy wymagają leczenia, byli zoperowani właśnie w kraju. Ustaliliśmy więc jasne kryteria operacji zaćmy. Założyliśmy, że lekarz powinien zakwalifikować pacjenta do operacji w momencie, w którym pacjent tego najbardziej potrzebuje, a nie wcześniej. Do niedawna czas oczekiwania na operację wynosił dwa–trzy lata. Dlatego pacjenci na zabieg zapisywali się z dużym wyprzedzeniem, trochę na wszelki wypadek, tworząc w ten sposób długie kolejki – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
– Trzeba było też przeznaczyć więcej pieniędzy na zaćmę, zapewnić i przekonać świadczeniodawców, aby wykonywali więcej zabiegów. W ten sposób można zlikwidować listy oczekujących. Przyjęliśmy w ministerstwie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta