Setna rocznica urodzin pioniera polskich komputerów
Romuald Marczyński był konstruktorem pierwszego polskiego komputera cyfrowego. Urodził się dokładnie sto lat temu: 7 stycznia 1922 r.
Obecnie komputery są wszędzie i wykorzystujemy je (często nieświadomie, np. używając smartfona), dosłownie do wszystkiego. Ale warto uświadomić sobie, że ci, którzy 70 lat temu budowali w Polsce pierwsze komputery, byli naprawdę pionierami. Wkraczali na grunt całkowicie nieznany, w warunkach narzuconej przez komunistów izolacji od zachodniego świata, w kraju bezprzykładnie zniszczonym wojną – a jednak tworzyli dzieła, które zasługują na wspomnienie.
Romualda Marczyńskiego miałem okazję poznać osobiście, bo kilka razy występowaliśmy razem jako recenzenci pierwszych prac doktorskich z informatyki – i mogę osobiście potwierdzić, że był to człowiek wyjątkowej skromności, który nigdy się swoją pionierską przeszłością nie szczycił, ale stale i skutecznie podążał za najnowszymi trendami w informatyce. Dziś w kilku słowach chciałbym opowiedzieć o jego drodze do budowy pierwszego polskiego komputera.
Jak się kształcić po wojnie?
Romuald Marczyński ukończył liceum (w Skarżysku-Kamiennej) w 1939 r., a więc tuż przed wojną. Chciał studiować na Politechnice Warszawskiej, ale ta po wkroczeniu Niemców została zawieszona. W związku z tym przez cały okres okupacji Marczyński, zamiast studiować, musiał pracować, żeby się utrzymać, ale mając zamiłowanie do elektroniki, zajmował się m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta