Wykonywanie umowy o zamówienie publiczne po upadłości konsorcjanta
Poniższy artykuł stanowi drugą część tekstu opublikowanego 10 grudnia br. i wskazuje na wybrane problemy powstałe na skutek upadłości konsorcjanta.
Ważność udzielonych pełnomocnictw
W odniesieniu do wcześniejszych rozważań, należy pochylić się nad zagadnieniem „ważności" udzielonych przez upadłego pełnomocnictw. Na szczególną uwagę zasługuje pytanie: czy lider konsorcjum (konsorcjant, który w umowie o wykonanie zamówienia publicznego została wskazany jako reprezentujący wszytskich wykonawców) po rozwiązaniu spółki cywilnej, czy też upadłości członka konsorcjum zorganizowanego w innej formie, utrzymał swój dotychczasowy status – pełnomocnika wykonawców. Niestety, odpowiedź jest co do zasady przecząca. Oczywiście istnieją argumenty za stanowiskiem przeciwnym, lecz są one w zdecydowanej mniejszości.
Zgodnie z art. 1097 § 2 Kodeksu cywilnego (dalej KC) prokura wygasa wskutek ogłoszenia upadłości mocodawcy (przedsiębiorcy). W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że z chwilą ogłoszenia upadłości wygasa również udzielone przez upadłego pełnomocnictwo (wyrok SN z 13 grudnia 2007 r., I CSK 314/07 oraz postanowienie SN z 7 listopada 2003 r. I CZ 127/03). Stanowisko takie wyrażono także w piśmiennictwie (zob. A. Jakubecki, w: Jakubecki, Zedler, Komentarz, 2006, s. 232–233; R. Adamus, Glosa do wyroku SN z 13 grudnia 2007 r., I CSK 314/0). Występują również stanowiska odmienne (tak: SN w wyr. z 25 marca 2010 r., I CSK 427/09) lecz są one w zdecydowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta