Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzą zmiany w handlu internetowym

07 stycznia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Stanisław Szymanek, Marcin Alberski

Różnicowanie cen w zależności od sposobu dalszej odsprzedaży towarów – internet czy sprzedaż stacjonarna – będzie dozwolone pod pewnymi warunkami. Różnica w cenie powinna odzwierciedlać m.in. różnicę w kosztach ponoszonych przez dystrybutorów w związku z każdym z tych kanałów sprzedaży detalicznej.

 

Rozporządzenie Wertykalne Komisji Europejskiej (VBER) określające zasady prawa konkurencji w relacjach wertykalnych między przedsiębiorcami m.in. w zakresie funkcjonowania modeli dystrybucyjnych (tj. np. na płaszczyźnie dostawca – dystrybutor traci moc 31 maja 2022 r. Komisja opracowała więc projekt nowego rozporządzenia (Nowe VBER), które w połowie 2022 r. zastąpi obecną regulację. Większe jego modyfikacje nie są raczej spodziewane.

Projektując Nowe VBER Komisja postanowiła uprościć pewne zagadnienia jak również uwzględnić bogate orzecznictwo sądów oraz rozwój praktyki decyzyjnej organów ochrony konkurencji. W założeniu Komisji nowe VBER ma więc zmniejszyć koszty przedsiębiorców związane z przestrzeganiem przepisów prawa konkurencji (compliance). Nowe VBER ma również odpowiadać na wyzwania związane z rozwojem handlu internetowego. Dlatego duża cześć zmian, które wejdą w życie z końcem maja 2022 r. dotyczyć będzie właśnie handlu internetowego.

Dodatkowo, polskie rozporządzenie regulujące kwestie porozumień wertykalnych na poziomie krajowym będzie musiało zostać zrewidowane i dostosowane do Nowego VBER.

Stosowanie podwójnych cen

Stosowanie podwójnych cen polega na tym, że dany dystrybutor płaci wyższą cenę za towary lub usługi przeznaczone do odsprzedaży przez internet niż za towary lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12159

Wydanie: 12159

Spis treści
Zamów abonament