Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po wygaśnięciu najmu właściciel może żądać zapłaty za zajmowanie lokalu

07 stycznia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Nagorek

Gmina nie ma absolutnej swobody w ustalaniu kwot za bezumowne korzystanie z lokalu. O wysokości należnego decydują stawki rynkowe i czas posiadania rzeczy przez adresata roszczenia.

 

∑ Gmina wypowiedziała najem lokalu użytkowego naszej spółce, ponieważ podnajęliśmy go nielegalnie innej firmie. Szukamy nowego lokalu od kilka miesięcy i nadal korzystamy z gminnego lokalu, ale nie płacimy. Aktualnie spółka dostała wezwanie do zapłaty kwot za bezumowne korzystanie. Czy to jest prawnie dopuszczalne? Czy gmina może żądać dowolnych kwot?

Z pytania wynika, że spółkę z gminą łączyła umowa najmu lokalu użytkowego. W art. 659 Kodeksu cywilnego postanowiono, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Nadto, umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony. Z powyższych regulacji wynika, że umowa najmu przewiduje dla obu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12159

Wydanie: 12159

Spis treści
Zamów abonament