Rozwój elektromobilności w Polsce – kolejne zachęty prawne i finansowe
Przedsiębiorcy w nowym roku mogą liczyć na ulgi i dotacje do nabycia pojazdów elektrycznych, budowy infrastruktury ładowania, tankowania wodorem, a także innowacji w zakresie produkcji paliwa wodorowego.
Dla rozwoju elektromobilności 2021 rok okazał się pod wieloma względami szczególny. Zgodnie z danymi opublikowanymi z końcem listopada 2021 r. przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w naszym kraju było zarejestrowanych 35 222 pojazdów z napędem elektrycznym, z czego, samochody w pełni elektryczne (BEV) stanowiły 49 proc., a pozostałe (51 proc.) to hybrydy typu plug-in (PHEV). Warto zaznaczyć, że w ciągu roku ich liczebność zwiększyła się o 16 629 sztuk, co przełożyło się o wzrost na poziomie 101 proc.
Symultanicznie do wzrostu popularności samochodów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec listopada w Polsce operowało 1 813 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3 544 punktów), z czego 31 proc. z stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Tylko w listopadzie uruchomiono 101 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (207 punktów).
Powyższy wzrost inwestycji na rynku elektromobilności wiąże się z unijnymi celami klimatycznymi – redukcji emisji gazów cieplarnianych, propozycji zakazu produkcji samochodów spalinowych od 2035 r., czy wymogów określających poziom emisji dwutlenku węgla (CO2) na przejechany kilometr przez nowe auta. Aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta