Wykonawca może podważyć obowiązek osobistego wykonania robót
Zastrzeżenie osobistego wykonania kluczowych zadań jest jedną z gwarancji prawidłowego wykonania zamówienia. Instytucja ta nie może być jednak nadużywana przez zamawiających i traktowana w sposób mechaniczny, bez uwzględniania specyfiki danego zamówienia.
Wykonawcy mogą zaskarżyć treść specyfikacji warunków zamówienia (SWZ), jeżeli dojdą do wniosku, że wprowadzone przez zamawiającego wymogi są zbyt rygorystyczne i ograniczają im możliwość wzięcia udziału w realizacji zamówienia. Mechanizm ten okazuje się skuteczny, co udowadnia między innymi wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 października 2021 (KIO 2733/21).
Wykonawca idzie do KIO
W postępowaniu o realizację odcinka drogi ekspresowej zamawiający wprowadził do dokumentacji zamówieniowej obowiązek osobistego wykonania nawierzchni bitumicznej, uznając te prace za kluczową część zamówienia.
Z decyzją tą nie zgodził się jeden z uczestników postępowania, uznając, że takie postanowienie narusza zasadę uczciwej konkurencji i bezzasadnie ogranicza krąg potencjalnych wykonawców. W odwołaniu do Krajowej Izby Odwoławczej argumentował, że zamawiający w sposób mechaniczny zastrzegł część prac jako kluczową, a wprowadzany przez niego obowiązek osobistego wykonania nawierzchni bitumicznej w żaden sposób nie jest powiązany ze specyfiką oraz uwarunkowaniami tego zamówienia. Odwołujący wskazał, że jego zdaniem postanowienia SWZ nie zawierają żadnego dokładnego uzasadnienia oraz wskazania racjonalnych powodów, które mogłyby potwierdzić, że zamawiający przeprowadził przed postępowaniem odpowiednią analizę. Dodatkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta