Można zaskarżyć wpis hipoteki, jeśli wnioskodawca złożył niekompletne dokumenty
Dopuszczalne jest załączenie do wniosku o wpis hipoteki przymusowej odpisu (kserokopii) decyzji podatkowej, ale musi być ona urzędowo poświadczona za zgodność z oryginałem przez organ, który ją wydał w tej sprawie.
Na wniosek gminy wpisano hipotekę przymusową na nieruchomości naszej spółki tytułem długów z podatku od nieruchomości. Po analizie dokumentów ustaliliśmy, że wpisu hipoteki dokonano na podstawie kserokopii decyzji w sprawie podatku, poświadczonej za zgodność z oryginałem przez pracownika urzędu (inspektor od podatków). W dokumentach brak jest upoważnienia dla pracownika do dokonania poświadczenia. Czy możemy na tej podstawie podważyć taki wpis?
Pytanie dotyczy hipoteki przymusowej, należy więc w pierwszej kolejności odnieść się do art. 109 i art. 110 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Z pierwszego z tych artykułów wynika, że wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa). Jeżeli nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa, hipoteka przymusowa może być ustanowiona w wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych [patrz niżej]. Ponadto, z drugiego z ww. artykułów wynika m.in., że hipotekę przymusową można uzyskać także na podstawie:
1) postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia;
2) postanowienia prokuratora;
3) decyzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta