W tym roku hakerzy uderzą ze zdwojoną siłą
Rok 2021 był rekordowy pod względem liczby przeprowadzonych na świecie cyberataków. W 2022 będzie ich jeszcze więcej. Gospodarki stracą na tym setki miliardów.
Aż o 40 proc. wzrosła w Polsce w 2021 r. liczba infekcji złośliwym oprogramowaniem – podaje ESET. Oszuści chętnie wykorzystują pandemiczne zawirowania: podszywają się pod Światową Organizację Zdrowia, wysyłają fałszywe informacje o szczepieniach, testach czy ceryfikatach covidowych. A w darknecie kwitnie handel fałszywymi paszportami szczepionkowymi.
Wirus jako... usługa
Będące skutkiem pandemii upowszechnienie pracy zdalnej jest jedną z przyczyn gwałtownego wzrostu liczby ataków ransomwarte (oprogramowanie szyfrujące dane i żądające okupu za ich odblokowanie). W 2021 r. było ich niemal 150 proc. więcej niż rok wcześniej.
– Z danych zebranych przez nasz zespół analityków wynika, że w 2021 r. aż 8 na 10 incydentów bezpieczeństwa dotyczyło oprogramowania ransomware – mówi Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos. Dodaje, że największą obserwowaną zmianą jest odchodzenie od ataków z użyciem własnego oprogramowania. Zamiast tego ransomware staje się usługą: przestępcy tworzą złośliwe oprogramowanie i za opłatą udostępniają je innym, które zajmują się włamaniami do sieci. W 2022 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta