Witaminy w oleju z podstawową stawką VAT
W wydawanych wiążących informacjach stawkowych fiskus nie rozstrzyga czy opisany produkt stanowi suplement diety w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Nowa matryca VAT miała uprościć życie podatników i ułatwić im rozliczanie się z fiskusem. Dodatkowym narzędziem wsparcia miały być wiążące informacje stawkowe, czyli tzw. WIS. W praktyce sprawa nie jest taka prosta, a do sądów administracyjnych trafia coraz więcej sporów o właściwą stawkę VAT. Kolejny 18 listopada 2021 r. – tym razem na korzyść fiskusa – przesądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (I SA/Łd 362/21).
Sprawa dotyczyła spółki, która w 2020 r. wystąpiła o wydanie WIS w zakresie sklasyfikowania towaru według nomenklatury scalonej (CN) na potrzeby opodatkowania VAT.
Wniosek dotyczył produktu w postaci roztworu olejowego o pojemności 30 ml, dla którego firma wskazała klasyfikację do pozycji 2106 CN. Opisała go jako suplement diety w postaci roztworu olejowego, zawierający w swym składzie witaminę D3 oraz K2 w oliwie z oliwek. Z opisu wynikało, że zawartość oliwy z oliwek w produkcie wynosi 90,42 proc. Jest to suplement diety przeznaczony dla osób dorosłych.
Spółka tłumaczyła, że produkt dostępny jest w butelce szklanej zamkniętej nakrętką z pierścieniem gwarancyjnym. Butelka umieszczona jest w kartoniku wraz z dozownikiem.
Składniki aktywne produktu (witamina D3 oraz witamina K2) pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, mięśni, kości i zębów. Spółka zapewniała, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta