Czy opłata za najem roweru jest należnością licencyjną
Wynajem dwóch kółek za granicą przez pracownika przebywającego w delegacji może skutkować koniecznością rozliczenia podatku u źródła przez pracodawcę.
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy mają do czynienia z wieloma na pozór zwyczajnymi wydatkami, np. kosztami wynajmu roweru.
Rower to pojazd jednośladowy, posiadający dwa koła, pedały oraz nieskomplikowany mechanizm napędowy. Wątpliwości na gruncie podatków nie budzi jednak jego definicja, tylko sytuacje, w których z pozoru niewinny wydatek na rower może spowodować zaległość podatkową.
PRZYKŁAD
Pracownik polskiej spółki Alfa zostaje wysłany w delegację do Amsterdamu. Aby dojechać z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy, wynajmuje rower. Za najem roweru pracownik płaci służbową kartą płatniczą. Koszt najmu roweru udokumentowany zostaje fakturą VAT wystawioną przez spółkę holenderską na polską spółkę Alfa (pracodawcę).
Spółka Alfa posiada rezydencję podatkową (miejsce siedziby bądź zarządu) w Polsce, a także podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza opodatkowanie podatkiem dochodowym całości jej dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka holenderska posiada rezydencję podatkową w Holandii i tam również podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Co do zasady obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów/przychodów uzyskanych przez spółkę holenderską powstaje w Holandii. Jednak niektóre kategorie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta