Rozstrzelany sztetl Chmielnik
Prokurator stara się ustalić okoliczności zbrodni popełnionych przez Niemców na społeczności żydowskiej w miasteczku Chmielnik.
Pion śledczy IPN w Krakowie rozpoczyna postępowanie w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionej w październiku 1942 roku w Chmielniku (świętokrzyskie) oraz na drodze z Chmielnika do Chęcin. Niemieccy żandarmi, SS-mani i funkcjonariusze Schupo dokonali wtedy zabójstw kilkuset obywateli polskich narodowości żydowskiej.
Jak podaje prowadzący postępowanie zawiadomienie o przestępstwie złożył mieszkaniec wsi Suchowola koło Chmielnika – Lech K., który zeznał, że z opowiadań swojego ojca wie, iż w 1942 roku podczas dokonywania ewakuacji getta chmielnickiego i wywożenia jego mieszkańców do obozów koncentracyjnych, żołnierze niemieccy dopuścili się zabójstw Żydów. Prokurator ustalił nazwiska kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta