Żołnierz, który zdejmie mundur, może być cenny dla firmy
Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są przechodzący do cywila logistycy, informatycy i kierowcy, ale na brak ofert nie narzekają też specjaliści ochrony informacji niejawnych i byli komandosi. Jakie umiejętności posiadają byli żołnierze?
– Przez lata służby działali na wysokich obrotach, w dyscyplinie oraz w zorganizowanej grupie. To bezcenne doświadczenie, które – już jako byli mundurowi – mogą wykorzystać w nowym miejscu pracy na rynku cywilnym – podkreśla Mariusz Urbaniak, dyrektor generalny platformy Rekrut24, która specjalizuje się w rekrutacji byłych mundurowych. Jak liczna to grupa?
Jak wynika z danych Ministerstwa Obrony Narodowej, w latach 2010–2020 z wojska odeszło ponad 52 tysiące żołnierzy. Tylko od 2018 do 2020 r. mundur zdjęło 13 514 wojskowych. Najczęściej są to osoby przed 50. rokiem życia. Część z nich podjęła pracę na cywilnym rynku, zresztą sama armia umożliwia im przekwalifikowanie. Pojawiają się też firmy zakładane zwykle przez byłych żołnierzy, które oferują byłym mundurowym wsparcie w nowej karierze po zakończeniu służby wojskowej.
Ponad sto zawodów
Jakie specjalizacje byłych żołnierzy cieszą się największym wzięciem? Jak wskazuje komandor rezerwy Łukasz Boguszewski, twórca 2Kariery, centrum zdobywania i wymiany doświadczeń przez żołnierzy i funkcjonariuszy rezerwy, poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, pracownicy ochrony (ze względu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta