Rozpędzone IT wchodzi w zakręt
Rynek teleinformatyczny w Polsce przyspieszył dzięki pandemii i w 2022 r. nie zamierza zwalniać – prognozują eksperci. Wyzwaniem będzie jednak coraz mocniej odczuwalna luka w dostępie do specjalistów i drastyczny wzrost cyberzagrożeń.
Odsetek firm korzystających z cyfrowych technologii w Polsce, w porównaniu z okresem przed pandemią, wzrósł z 7,2 proc. do 18,5 proc. Z danych Eurostatu wynika, że firmy w naszym kraju cyfryzują się szybciej, niż wynosi średnia dla Europy Środkowej, gdzie nastąpił wzrost z 8 do 14 proc. Cały rodzimy rynek IT – według prognoz PMR – w 2021 r. mógł wzrosnąć o ponad 7 proc.
Wielka presja płacowa
Eksperci podkreślają, że 2021 r. to czas niespotykanego do tej pory cyfrowego rozwoju – zapotrzebowanie na e-usługi wywołane przez Covid-19 spowodowało przyspieszenie procesów technologicznych o pięć–siedem lat. Jak zauważa Sławomir Szmytkowski, wiceprezes Asseco Poland, w IT realizowane były projekty, które w normalnych warunkach nie wydarzyłyby się lub byłyby przesuwane w czasie. Wzrost znaczenia e-usług obserwowaliśmy m.in. w administracji publicznej, zdrowiu czy handlu. Jego zdaniem wzrosła także społeczna akceptacja dla e-usług i poziom świadomości obywateli co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta