Wykup auta z leasingu do majątku prywatnego nie jest już korzystny
Polski Ład poszerza o przedmioty leasingu operacyjnego katalog składników wykorzystywanych w prowadzonej działalności, których sprzedaż po wycofaniu ich z firmy jest kwalifikowana do przychodów z działalności.
Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródłem przychodów. I tak odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
- pozarolnicza działalność gospodarcza (zob. art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT),
- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 2 ustawy o PIT:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (zob. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).
Jak było do końca 2021 roku...
Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r., przepisów o odpłatnym zbyciu jako odrębnym źródle przychodów nie stosowało się do odpłatnego zbycia:
1) na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta