Korzystanie ze znaku towarowego z podatkiem u źródła
Kwota uiszczona przez spółkę za prawo do znaku towarowego jest opłatą licencyjną, od której należy pobrać zryczałtowany podatek i wpłacić go do urzędu skarbowego.
W ciągu ostatnich lat można zaobserwować coraz większą świadomość polskich podatników co do konieczności odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego, czyli tzw. podatku u źródła. Wielość wydawanych interpretacji indywidualnych świadczy jednak o tym, że nie wszystkie zagadnienia dotyczące stosowania przepisów dotyczących poboru tego podatku zostały dostatecznie wyjaśnione. Co istotne, wydany przez Ministerstwo Finansów projekt objaśnień z 19 czerwca 2019 r., który do dnia dzisiejszego nie został opublikowany w finalnej i wiążącej wersji, również nie porusza wszystkich istotnych dla podatników kwestii.
Płatnik pobierze 20 proc.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów, m.in. z praw do znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.
Nadal wielu podatników nie zdaje sobie jednak sprawy, że nabycie towaru wraz z prawem do znaku towarowego danego produktu może wywoływać obowiązek poboru podatku u źródła. W praktyce często spotyka się podejście, że skoro kwota za daną usługę nie została wydzielona w umowie zawartej między dostawcą towaru (właścicielem znaku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta