Gminy bez budżetu na bieżący rok
Ponad tydzień po 1 stycznia są jeszcze miasta i gminy w Polsce, w których radni nie przegłosowali budżetu na 2022 r.
Nie chodzi wyłącznie o małe jednostki. Przykładowo, w środę 29 grudnia łomżyńscy radni zajmowali się projektem uchwały budżetowej, najważniejszego dokumentu, na podstawie którego prowadzona jest gospodarka finansowa miasta. I... budżet miasta nie został przyjęty. Za było 10 radnych, przeciw 12, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.
– W czasie mojej prezydentury, a wcześniej także pracy na stanowisku radnego Rady Miejskiej Łomży, po raz pierwszy nie doszło do uchwalenia budżetu – mówi nam Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, pełniący drugą kadencję na tym stanowisku. Podkreśla on, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku pozytywnie oceniła projekt budżetu Łomży na 2022 r.
– Nie jest on związany tylko z zaspokajaniem podstawowych potrzeb, wynikających z ustawy o samorządzie gminnym, ale zawiera wiele inwestycji, na które miasto otrzymało dofinasowanie zewnętrzne, wahające się od 55 do nawet 85 proc. Warto wspomnieć, że na rozbudowę łomżyńskich bulwarów w ramach Funduszy Norweskich otrzymaliśmy prawie 16 mln zł, a na przedsięwzięcie nad rzeką Narew prawie 38 mln zł otrzymaliśmy z Polskiego Ładu – przypomina prezydent.
Dodaje, że te – i nie tylko – inwestycje będzie można zrealizować pod warunkiem zabezpieczenia środków własnych w budżecie i podjęcia uchwały budżetowej. – Głosowanie radnych przeciwko budżetowi to w mojej ocenie głosowanie przeciwko mieszkańcom, ponieważ to oni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta