Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy akceptują wpłatę zaliczek przez „wyręczyciela”

10 stycznia 2022 | Podatki i księgowość | Lidia Rubińska

Biorąc pod uwagę stanowisko skarbówki wydaje się, że wpłata zaliczek na podatek przez inny podmiot w imieniu płatnika może okazać się ryzykowna. Spór można wygrać dopiero przed sądem administracyjnym.

 

Zgodnie z art.8 ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia, pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Z art. 31 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że „zakłady pracy" mają obowiązek jako płatnicy pobierać w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, którym wypłacają wynagrodzenia m.in. ze stosunku pracy. Jednocześnie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że podmioty prowadzące działalność gospodarczą są płatnikami podatku z tytułu należności z działalności wykonywanej osobiście osobom fizycznym, które mieszkają na stałe w Polsce. Według omawianych przepisów płatnikiem jest zatem polski podmiot, który zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie i wypłaca tym osobom wynagrodzenie za pracę.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. prowadzi biuro rachunkowe i obsługuje klientów polskich oraz zagranicznych. W ramach zawieranych umów zamierza płacić zaliczki na podatek od wynagrodzeń pracowniczych w imieniu swoich klientów. Spółka chciałaby pełnić funkcję „wyręczyciela" i przejąć obowiązki płatnika w imieniu swoich klientów.

Czy jeśli płatnik udzieli spółce pełnomocnictwa i przekaże na konto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12161

Wydanie: 12161

Spis treści
Zamów abonament