Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Rynku lekkie hamowanie

14 stycznia 2022 | Nieruchomości | Aneta Gawrońska
Atrium Oliva – inwestycja premium w Gdańsku firmy Allcon
źródło: materiały prasowe
Atrium Oliva – inwestycja premium w Gdańsku firmy Allcon

Deweloperzy mają pełne ręce roboty. Ale i sporo problemów – m.in. z gruntami. Skokowego wzrostu podaży nie będzie.

W tym roku rynek nieruchomości odczuje skutki zawirowań z początku pandemii – uważa Marcin Krasoń, ekspert obido.pl. – Problemy z formalnościami spowodowały wtedy spadek liczby pozwoleń na budowę i liczby rozpoczynanych budów. Teraz będziemy więc mieli spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

Ekspert zastrzega, że pandemia tylko uwydatniła istniejące problemy – z brakiem sensownych działek czy wydłużającymi się procedurami. – I te problemy pozostaną. W najlepszym scenariuszu czeka nas stabilizacja podaży. O jakimś skokowym jej wzroście możemy tylko pomarzyć – ocenia Marcin Krasoń.

Nie spodziewa się on znaczącej zmiany struktury oferty deweloperów. – To proces wieloletni, a nie skokowy. Pandemia nieco przesunęła preferencje w kierunku powierzchni dodatkowych, jak balkon, taras, ogródek. Ze względu na pracę i naukę zdalną zwiększyło się też zapotrzebowanie na większą liczbę pokoi. Ale to tylko kontynuacja długoletniego trendu. Polacy od dawna chcą mieszkać w coraz większych mieszkaniach – zaznacza.

Plany i wyzwania

Na rynku odbiją się też podwyżki stóp procentowych. Zdaniem Marcina Krasonia niewielka część klientów ze względu na zmniejszenie zdolności kredytowej może na jakiś czas odłożyć zakupy.

– Patrząc na historię polskiego rynku, stopy procentowe po tych czterech podwyżkach są nadal relatywnie niskie. W czasie poprzedniego boomu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12165

Wydanie: 12165

Spis treści
Zamów abonament