Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy z wykonaniem umowy a podstawy wykluczenia z zamówień

14 stycznia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Wojciech Merkwa
źródło: Rzeczpospolita

Do wykluczenia wykonawcy z postępowania o zamówienie publiczne nie jest już konieczne orzeczenie sądu o zasądzeniu odszkodowania na rzecz zamawiającego. Czy zatem nałożenie kary umownej może być zdarzeniem wystarczającym do zastosowania względem wykonawcy sankcji wykluczenia z postępowania?

Minął rok od wejścia w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Nowe regulacje ani nie wywróciły systemu zamówień publicznych do góry nogami, ani nie rozwiązały wszystkich jego problemów. Co najmniej jeden przepis wygenerował natomiast nowe, niewystępujące dotychczas bolączki. Chodzi o art. 109 ust. 1 pkt 7 nowej ustawy, wskazujący przesłanki fakultatywnego wykluczenia wykonawcy z postępowania o zamówienie publiczne (>patrz tabela).

Problemy z wykonaniem umowy

Przepisy przewidujące wpływ problemów kontraktowych na możliwość pozyskania nowego zamówień zawierała już poprzednia ustawa Prawo zamówień publicznych (z 2004 r.). System zamówień publicznych, opierający swoje rozwiązania na stabilnych i jednolitych unijnych dyrektywach, przewiduje szereg przepisów, które mają służyć instytucjom zamawiającym uniknięciu sytuacji, w której zamówienie udzielone zostałoby wykonawcy nierzetelnemu i niezdolnemu do prawidłowej jego realizacji. To dlatego właśnie zarówno „stara", jak i „nowa" ustawa przewidują możliwość wykluczenia z postępowania wykonawcy, którego problemy w realizacji poprzednich inwestycji były na tyle duże, że podważają zasadność przyznania zamówienia temu podmiotowi.

W „starej" ustawie Prawo zamówień publicznych zagadnienie to regulował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12165

Wydanie: 12165

Spis treści
Zamów abonament