Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próba poskromienia sztucznej inteligencji

14 stycznia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Mateusz Hyży

Minimalizowanie ryzyka związanego z rozwojem sztucznej inteligencji, nie obciążając przy tym nadmiernie podmiotów pracujących nad jej rozwojem, to główne założenia projektu unijnego rozporządzenia.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju projektów z zakresu sztucznej inteligencji. Systemy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej doskonałe, a ich dynamiczny rozwój wzmaga apetyt społeczeństwa na korzyści, które mogą za sobą nieść. Już teraz sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w wielu aspektach życia, jak choćby m. in. do tłumaczenia tekstów, rozpoznawania obrazów czy mowy, oceny zdolności kredytowej. W ostatnich miesiącach wśród ekspertów prawa własności intelektualnej toczyła się dyskusja, czy sztuczna inteligencja może być wynalazcą. Nie była to dyskusja czysto akademicka, a stanowiła pokłosie realnej sprawy toczącej się przed organami patentowymi m. in. w RPA i Australii.

Europa na miarę ery cyfrowej

Sztuczna inteligencja jest coraz powszechniej obecna w naszym życiu, a jej wpływ na gospodarkę jest coraz większy, zrozumiałe są więc oczekiwania społeczne co do przyszłych jej zastosowań. Jednakże, z coraz większymi oczekiwaniami, wiążą się również obawy. Skoro bowiem sztuczna inteligencja już dziś w wielu aspektach potrafi naśladować człowieka, pojawia się pytanie, co będzie potrafiła robić w przyszłości i jakie będą tego konsekwencje dla ludzkości. Obawy części społeczeństwa są tym większe, że regulacje prawne nie nadążają za dynamicznie zmieniającym się otoczeniem technologicznym.

Próbę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12165

Wydanie: 12165

Spis treści
Zamów abonament