Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drożejące surowce pobudzają handel

14 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemionczyk
źródło: Rzeczpospolita

Rosnące ceny surowców windują polski eksport pomimo zaburzeń w łańcuchach dostaw. Jeszcze bardziej podbijają jednak import. Skutkiem jest coraz głębszy deficyt handlowy.

 

Jak podał w czwartek NBP, wartość polskiego eksportu towarów wzrosła w listopadzie (licząc w euro) o 14,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 9,7 proc. miesiąc wcześniej. Ankietowani przez nas ekonomiści przeciętnie szacowali, że eksport zwiększył się o 11,1 proc. rok do roku, przy czym za punkt wyjścia przyjmowali wstępne dane NBP dotyczące października, które pokazywały wzrost eksportu zaledwie o 6,7 proc. rok do roku.

Wyniki handlu zagranicznego wyrażone są w cenach bieżących, co oznacza, że dynamikę eksportu podbija inflacja. Dotyczy to m.in. zagranicznej sprzedaży energii elektrycznej, która w Polsce drożeje wolniej niż w wielu innych krajach UE. – Eksplozja cen gazu w Europie Zachodniej czasowo umożliwia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12165

Wydanie: 12165

Spis treści
Zamów abonament