Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekt ustawy antylichwiarskiej – czy to koniec firm pożyczkowych?

14 stycznia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Agata Szczepańczyk-Piwek Monika Obiegło Agnieszka Bartolik

Instytucje pożyczkowe zostaną objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a ta będzie mogła wydawać im zalecenia, żądać informacji i wyjaśnień oraz kontrolować działalność w zakresie zgodności z prawem, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości - nakładać kary finansowe.

28 grudnia 2021 roku do Sejmu trafił projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, którego celem jest likwidacja lichwy i ochrona konsumentów. Projektodawcy wskazują na problem wpadania w spirale zadłużeń, na skutek nieproporcjonalnych kosztów pozaodsetkowych i braku regulacji sektorowej. Uzasadnienie ustawy przedstawia obraz zalewającej cały kraj plagi, za którą stoją instytucje pożyczkowe, budząc skojarzenia z ubiegłoroczną inwazją myszy w Australii. W rzeczywistości wydaje się jednak, że proponowane przepisy nie przystają do realiów polskiego rynku pożyczkowego i tempa rozwoju tej branży. Czytając projekt wydaje się, że działa są nie tylko zbyt duże, ale niejednokrotnie źle wymierzone. Wdrożenie zaproponowanych przez ustawodawcę zmian, mających na celu zwiększenie ochrony konsumentów, może przynieść skutek wręcz odwrotny (co przewiduje już teraz branża pożyczkowa w stanowisku Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych opublikowanym 15 listopada 2021 roku).

Lombardy beneficjentami zmian?

Jednym z podstawowych zarzutów kierowanych w stosunku do projektu ustawy przez instytucje pożyczkowe jest niejako „wyciśnięcie" firm pożyczkowych z rynku poprzez uczynienie ich działalności ekonomicznie nieopłacalną oraz tym samym zmuszenie konsumentów, którzy znajdują się w podbramkowej sytuacji, do szukania odmiennych źródeł finansowania, takich jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12165

Wydanie: 12165

Spis treści
Zamów abonament