Żaden powód nie usprawiedliwi pracy na zwolnieniu
Osoba pobierająca świadczenie rehabilitacyjne nie może w tym czasie pracować. Zakaz jest bezwzględny, niezależny od okoliczności, wymiaru pracy ani podstawy zatrudnienia.
∑ ZUS wydał decyzję zobowiązując mnie do zwrotu świadczenia rehabilitacyjnego za miesiące wypadające w okresie pandemii COVID-19. Pozbawił mnie świadczenia, bo podjąłem pracę na zlecenie. Wynikało to z potrzeby zrekompensowania obniżki pensji przez to, że z powodu pandemii pracodawca obniżył mi wymiar do 1/2 etatu. Czy ZUS ma prawo żądać zwrotu? Czy nie powinien żądać go od zleceniodawcy? – pyta czytelnik.
Decyzja ZUS jest słuszna. W okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie wolno wykonywać pracy zarobkowej, nawet dorywczo.
Przedłużenie L-4
Ogólne reguły dotyczące świadczenia rehabilitacyjnego zawiera art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1133 ze zm.). Z jego treści wynika m.in., że świadczenie rehabilitacyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta