Orlen rośnie. Dostał zielone światło dla przejęcia PGNiG
Warunkowa zgoda na wchłonięcie gazowego koncernu przez paliwową grupę i zmiana operatora magazynów gazu może uruchomić liberalizację tzw. ustawy o zapasach gazu.
Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen nie będzie podlegać tak surowym warunkom zaradczym, jak w przypadku przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos. Nowy podmiot – decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – będzie musiał jednak sprzedać spółkę Gas Storage Poland (PGNiG), która zarządza magazynami gazu w Polsce. Same magazyny mają pozostać we władaniu Orlenu.
Uwagi UOKiK
Zdaniem urzędu antymonopolowego aktualna sytuacja na rynku gazu charakteryzuje się wzmacnianiem pozycji PGNiG i ograniczaniem działalności przez rynkowych konkurentów PGNiG i PKN Orlen. Pomimo formalnej niezależności Gas Storage Poland od PGNiG, brak separacji właścicielskiej – zdaniem UOKiK – stwarza zachętę do preferowania członków swojej grupy kapitałowej w działalności Gas Storage Poland. – Istniałoby zatem ryzyko, że po koncentracji połączony podmiot mógłby ograniczać dostęp do magazynów gazu swoim konkurentom na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Zdaniem Michała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta