Polski Ład skomplikował liczenie składki zdrowotnej
Problem z ustaleniem kwoty, jaką należy przekazać na ubezpieczenie zdrowotne, dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale też pracowników. Firmy muszą bowiem porównywać ją do hipotetycznej ubiegłorocznej zaliczki na podatek.
Polski Ład wprowadził zasadnicze zmiany nie tylko w zakresie podatków. Rewolucja dotknęła także – a może przede wszystkim – zasad odprowadzania składki zdrowotnej. Niestety większość zmian ma charakter zdecydowanie niekorzystny, istotnie zwiększając obciążenia przedsiębiorców daninami publicznymi. Ponadto tempo ich wprowadzenia przyczyniło się do spotęgowania chaosu związanego z nowelizacją przepisów.
Zasadniczą modyfikacją wprowadzoną przepisami Polskiego Ładu jest pozbawienie podatników prawa do odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Kolejną jednoznacznie niekorzystną zmianą jest wprowadzenie nowego tytułu ubezpieczenia oraz rozszerzenie grona osób podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu o osoby powołane do pełnienia funkcji w zarządzie na mocy aktu powołania i pobierające z tego tytułu wynagrodzenie.
Przy etacie i zleceniu
W przypadku ubezpieczonych takich jak pracownicy, zleceniobiorcy, bezrobotni, którzy pobierają zasiłek lub stypendium, osoby pobierające emeryturę lub rentę, składka zdrowotna również wynosi 9 proc. podstawy i także nie wolno odliczać jej od podatku. W tym zakresie wprowadzono jednak mechanizm kompensujący brak możliwości tego odliczenia poprzez obniżenie wysokości składki.
Zgodnie z art. 83 ust. 1 w zw. z art. 83 ust. 2b ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta