Jak stworzyć elastyczny i skuteczny system kaucyjny
Trwają prace nad systemem kaucyjnym obejmującym opakowania na napoje. Kto miałby nim zarządzać? Jakie rodzaje opakowań miałby objąć? To budzi gorące dyskusje.
Pod koniec stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło do konsultacji publicznych długo oczekiwany projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego. Jak oceniają go eksperci? Jakie są rekomendacje, które pomogą w tym, by był on efektywny, a jednocześnie nakierowany na przyszłe rozwiązania – a zatem nie tylko spełniający obecne wymagania (określone w dyrektywie SUP – Single-Use Plastics – poziomy zbiórki i recyklingu), ale taki, który będzie mógł również w sposób łatwy i niezbyt kosztowny zaadaptować kolejne regulacje. O tym mowa była podczas debaty „System kaucyjny – dlaczego potrzebne są rozwiązania z wizją”, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
Dobry punkt wyjścia
Paneliści dyskutowali o takich zagadnieniach, jak: kaucja dziś i kaucja jutro – do jakich wyzwań związanych z gospodarką odpadami (w tym regulacji planowanych czy rozważanych obecnie w Komisji Europejskiej) powinien być przygotowany system kaucyjny? Czy i co jest największą słabością obecnego projektu ustawy? Jak go można poprawić? Jakie mogą być koszty projektowanego systemu, ale i korzyści z jego wprowadzenia? Jakie niezbędne warunki powinny zostać spełnione, by polski system kaucyjny był efektywny kosztowo i skuteczny? Kogo warto naśladować, a na czyich błędach powinniśmy się uczyć?
Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOiRO), ocenił, że projekt ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta