Wyjazd na Ukrainę nie musi zrywać etatu
W związku z wojną pracownicy – Ukraińcy masowo wracają do swojego kraju. Pracodawcy mają kilka możliwości, by pójść im na rękę, zaadresować ich absencje, wypłacić świadczenia lub zgodnie rozwiązać umowę.
Ukraińcom zatrudnionym w Polsce na podstawie umowy o pracę przysługują warunki zatrudnienia co najmniej takie, jakie przewidują polskie przepisy. Dotyczy to w szczególności urlopu wypoczynkowego oraz zasad obowiązujących przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Urlop wypoczynkowy
Pracownikowi przysługuje prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Wymiar zależy od stażu pracy, który przy 26 dniach urlopu powinien wynosić co najmniej 10 lat. Mniej dni wypoczynku przysługuje, jeśli pracownik ma krótszy ogólny staż pracy. Do tego stażu wlicza się wskazany w przepisach okres, zależny od rodzaju ukończonej szkoły. Mamy początek roku, więc najprawdopodobniej pracownicy mają jeszcze sporo urlopu wypoczynkowego do wykorzystania i mogą z niego skorzystać, wyjeżdżając do Ukrainy.
Jeśli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny lub na czas określony, która kończy się w bieżącym roku, to jego urlop należy policzyć proporcjonalnie do liczby miesięcy, w czasie których umowa miałaby trwać.
Pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na piśmie, ale prawo nie przewiduje żadnego rygoru, gdy ta forma nie zostanie zachowana. Można więc złożyć wniosek w systemie elektronicznym, mailem, SMS-em lub podczas rozmowy telefonicznej, co ma często miejsce w obecnej sytuacji. W tym ostatnim przypadku dobrze byłoby, gdyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta