Wojenny wymiar prawa konsumenckiego
Standardy funkcjonowania rynku konsumenckiego w Polsce wciąż nie spełniają tych wynikających z norm unijnych, ale stanowi to tylko jedną stronę medalu, bo sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.
Brutalna wojna rozpętana przez Rosję w Ukrainie, wojna, która zanosi się na długo, w jednej chwili całkowicie zmieniła nasz świat. Do dyskusji dotyczącej stosowania prawa unijnego wprowadziła nowy kontekst – kontekst bezpieczeństwa Polski. Wymusza to zmianę tonu prowadzonej debaty prawnej przez jasne pokazanie znaczenia i skutków związanych z polityką rządu w obszarze prawa konsumenckiego. Sygnalizuję trzy aspekty obecnej sytuacji: wpływ niestabilności rynków finansowych na sytuację konsumentów, możliwości rozwiązania problemów dotyczących systemowego naruszenia prawa konsumenckiego w Polsce oraz nieadekwatnie słabą pozycję polityczną Polski jako członka UE, wynikającą z systemowego naruszania przez nią prawa UE oraz braku wpływu na unijny proces legislacyjny.
Biorąc pod uwagę wysokie ryzyka, jakie dla rynku niesie wojna, należałoby podjąć zdecydowane działania mające na celu eliminację istniejących już ryzyk. Ich charakter powoduje, że najlepszym adresatem postulatów naprawczych byłby dysponujący większością parlamentarną rząd. Jednak w świetle działań podejmowanych przezeń od objęcia władzy szanse na prawidłowe rozwiązanie problemów są nikłe. Konieczne jest więc rozważenie, czy – i w jakim zakresie – można podjąć alternatywne kroki. Tłem moich uwag jest prawo konsumenckie. Ta sama argumentacja, wzmocniona politycznym znaczeniem naruszeń, w dużym zakresie może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta