Część wypłaty kierowcy zwolniona ze składek
Z opłat na ZUS można wyłączyć część pensji, jaką otrzymał pracownik za transport poza granice Polski, niezależnie od częstotliwości i długości wyjazdów.
∑ Nasz kierowca sporadycznie jeździ z towarem do klienta w Niemczech (2, 4 razy w miesiącu). Są to nieznaczne odległości. Wyjazdy zwykle nie przekraczają 4-5 godzin. Najdłuższy obejmował 10 godzin, co jest raczej ewenementem. Czy wynagrodzenie tego kierowcy jest w jakimś zakresie wolne od składek na ubezpieczenia społeczne? – pyta czytelniczka.
Tak, o ile w danym miesiącu przychód tego kierowcy podlegający składkom na ubezpieczenia społeczne przekroczy 5922 zł. Jeżeli jego zarobki nie są wyższe od tej kwoty, to niezależnie od częstotliwości przewozów międzynarodowych oraz ich długości, zwolnienie składkowe nie znajdzie zastosowania.
Międzynarodowe przewozy drogowe od 2 lutego 2022 r. nie stanowią podróży służbowej kierowcy. Wynika to zarówno z odrębnej od kodeksowej definicji podróży służbowej zawartej w art. 2 pkt 7 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1412 ze zm.), jak i wyraźnego podkreślenia w art. 21b tej ustawy, że kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 kodeksu pracy.
Wyłączenie obejmuje wszystkie przewozy międzynarodowe, niezależnie od rodzaju, długości,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta