Przed zmianą obowiązków konieczne są badania
Pracownik, którego przełożony skierował do pracy zakazanej tej osobie przez lekarza, może odmówić podjęcia nowych obowiązków i rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.
Na taką możliwość wskazuje liczne orzecznictwo. Wynika z niego, że zmiana zakresu obowiązków, obejmująca zmianę warunków pracy występujących na danym stanowisku pracy, wymaga ponownego wysłania pracownika na badania lekarskie, aby ustalić, czy może on pracować na nowym stanowisku.
Wbrew zaleceniom
Przykładem takiego orzeczenia jest wyrok Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2017 r. (I PK 146/16). Zapadł on w sprawie pracownicy skierowanej do wykonywania innych zadań służbowych niż wcześniej wykonywała. Nowa praca miała się odbywać głównie na drugiej zmianie i z reguły wymagała dźwigania przesyłek o masie powyżej 5 kg. Pracownica posiadała orzeczenie lekarskie, z którego wynikał zakaz wykonywania prac wymagających dźwigania ciężarów powyżej 5 kg, w związku z czym nie podjęła nowej pracy. Od razu poprosiła o udzielenie urlopu, a po kilkunastu dniach rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 § 11 k.p. Jako przyczynę wskazała ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków polegające w szczególności na zobowiązaniu jej do wykonywania – wbrew przeciwwskazaniom lekarskim – prac wymagających dźwigania ciężarów powyżej 5 kg. Następnie wystąpiła do sądu o odszkodowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta