Podatek u źródła – nowe zasady po długo wyczekiwanych zmianach
Polski Ład ograniczył stosowanie mechanizmu „pay and refund” wyłącznie do płatności pasywnych na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych.
W 2019 r. doszło do pierwszej obszernej nowelizacji przepisów dotyczących poboru podatku u źródła. To właśnie na jej mocy mechanizm pozwalający płatnikom stosować zwolnienia lub niższe stawki podatku u źródła już w momencie dokonywania płatności (relief at source) został zastąpiony mechanizmem, zgodnie z którym w momencie dokonywania płatności płatnik obowiązany jest pobrać podatek w pełnej wysokości, a dopiero później może wnioskować o jego zwrot (pay and refund). Minister finansów wydał wiele rozporządzeń wyłączających i ograniczających pełne stosowanie nowego mechanizmu – z każdym kolejnym podatnicy i płatnicy utwierdzali się w przekonaniu, że przepisy z 2019 r. nigdy nie zaczną obowiązywać w pierwotnie przedstawionym im kształcie. Potwierdziło się to wraz z publikacją projektu ustawy wprowadzającej „Polski Ład”, który ponownie zmienił zasady dotyczące poboru podatku u źródła. Jakie mechanizmy obowiązują w ustawie o CIT od 1 stycznia 2022 r.? Czy wprowadzone zmiany można ocenić jako korzystne?
Jak było...
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2019 r. w sytuacji wypłaty do tego samego podatnika należności przekraczających kwotę 2 mln zł, właściwy miał być mechanizm „pay and refund”. Miał on być stosowany w odniesieniu do szerokiego katalogu płatności dokonywanych zarówno na rzecz podmiotów powiązanych, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta