Transakcja to nie tylko kupno i sprzedaż
Nieodpłatne poręczenie udzielone przez podmiot powiązany stanowi transakcję w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2022 r. (II FSK 1475/19).
Podatnik będący spółką z o.o. zwrócił się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów dotyczących obowiązków dokumentacyjnych z zakresu cen transferowych, w związku z otrzymaniem nieodpłatnych poręczeń od podmiotów powiązanych zabezpieczających zewnętrzne finansowanie podatnika.
Podatnik wskazał, że nie będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji local file w związku z otrzymanym nieodpłatnym poręczeniem, ponieważ taka czynność nie stanowi transakcji w rozumieniu przepisów o cenach transferowych. W uzasadnieniu podatnik wskazał, że pojęcie transakcji nie zostało zdefiniowane w żadnej ustawie podatkowej. Dlatego, mając na względzie zasady wykładni przepisów prawa podatkowego oraz nadrzędność wykładni językowej, należy odwołać się do definicji słownikowej i potocznego rozumienia terminu „transakcja”. Zdaniem podatnika, wykładnia ta wyklucza identyfikowanie nieodpłatnego świadczenia jako transakcji w rozumieniu art. 9a ustawy o CIT z uwagi na jej jednostronny charakter. Dodatkowo, podatnik wskazał, że przez transakcję należy rozumieć wyłącznie umowę będącą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta