Ulga na złe długi przysługuje także po upływie ustawowego terminu
Organ podatkowy nie może powoływać się na upływ terminu na skorzystanie z ulgi na złe długi, jeśli podatnik nie mógł jej wcześniej zastosować z powodu obowiązywania krajowych przepisów uznanych następnie przez TSUE za niezgodne z dyrektywą VAT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 15 lutego 2022 r. (I SA/Gd 1240/21).
Podatnik w terminie skorygował VAT należny z tytułu tzw. ulgi na złe długi. Urząd skarbowy poinformował go jednak, że nie może z niej skorzystać, ponieważ jego dłużnik w chwili składania korekty znajdował się w stanie upadłości.
W wyroku w sprawie C-335/19, Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za niezgodne z dyrektywą VAT przepisy krajowe, uzależniające możliwość skorzystania z ulgi na złe długi od warunku „niepozostawania” dłużnika w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji. Po wydaniu orzeczenia podatnik zapytał we wniosku o interpretację indywidualną, czy w związku z wyrokiem TSUE oraz pierwotnym złożeniem korekty przed upływem dwóch lat od daty wystawienia faktury będzie mógł skorzystać z ulgi za złe długi. Podatnik twierdził, że ulga powinna mu przysługiwać, gdyż w świetle wyroku TSUE spełnił wszystkie przesłanki do skorzystania z niej. Organ interpretacyjny nie zgodził się z tym stanowiskiem podnosząc, że TSUE uznał za sprzeczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta