Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia może uzasadniać przywrócenie terminu

04 kwietnia 2022 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Oczekiwanie, aby osoba chora i na dodatek pozostająca w sytuacji uzasadnionej obawy co do stanu zakażenia siebie i swojej rodziny koronawirusem pamiętała o czynnościach zawodowych i skrupulatnie je wykonywała, to nadmierny rygoryzm.

Czas to istotny czynnik dla różnych dziedzin życia, zwłaszcza dla obrotu prawnego. Od terminowego wykonania wielu czynności zależy bowiem m.in. to czy sprawie zostanie nadany dalszy bieg, a osoba zainteresowana będzie mogła skorzystać ze swoich praw. W podatkach dotyczy to przede wszystkim skuteczności odwołania. Ustawodawca przewidział jednak sytuacje, w których termin można przywrócić, ale zależy to od spełnienia określonych przesłanek. O tym, że taką okolicznością może być pandemia, przypomniał fiskusowi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 5 maja 2021 r. (I SA/Bd 833/20, wyrok prawomocny).

Całkowita izolacja

Sprawa dotyczyła odwołania od decyzji określającej VAT. Rozstrzygnięcie zostało wysłane i doręczone pełnomocnikowi podatnika za pośrednictwem ePuAP w sierpniu 2020 r.

Reprezentująca podatnika radca prawny nie zgodziła się z decyzją, ale odwołanie złożyła 4 dni po terminie. W piśmie z września 2020 r. zawnioskowała jednak o przywrócenie terminu do jego wniesienia. Tłumaczyła, że przyczyną niewniesienia odwołania w terminie było nagłe i nieprzewidywane pogorszenie się zdrowia spowodowane ostrą infekcją bakteryjną zatok. Objawy towarzyszące infekcji uniemożliwiały jej normalne funkcjonowanie i podjęcie czynności życia codziennego. Towarzyszyło im osłabienie węchu, wysoka temperatura i zaburzenia świadomości....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12233

Wydanie: 12233

Spis treści

Komunikaty+drobne

Reklama

Zamów abonament