Korekta deklaracji VAT i co dalej
Przedsiębiorcom zdarza się wystawić fakturę z opóźnieniem albo uwzględnić w rozliczeniach fakturę zakupu po terminie. Powstaje wtedy nadpłata lub zaległość podatkowa. Skutki takich zdarzeń trzeba każdorazowo dokładnie przeanalizować.
Podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną VAT często zdarzają się sytuacje, w których w wyniku wystawienia faktury z opóźnieniem powstaje zaległość podatkowa. Może się też np. zdarzyć, że poprzez ujęcie w ramach korekty deklaracji faktury zakupu, powstaje nadpłata w VAT. Ze względu na to, że takie zdarzenia wywołują odmienne skutki dla podatnika, warto w szczegółach przeanalizować konkretne przypadki.
Zmiany w jednej deklaracji…
Nadpłata w VAT powstaje m.in w wyniku skorygowania deklaracji VAT, gdy zwiększona zostaje kwota podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub zmniejszona jest kwota należnego VAT. W obu sytuacjach obniżona zostanie bowiem kwota podatku podlegającego wpłacie na rachunek urzędu skarbowego.
Nadpłata w VAT powstaje na zasadach ogólnych, tzn. już z chwilą uiszczenia podatku w kwocie wyższej niż należna, a nie w dniu złożenia korekty deklaracji.
Przykład
W deklaracji VAT za styczeń 2022 r. podatnik wykazał VAT do zapłaty w kwocie 3000 zł. Kwota podatku została zapłacona 25 lutego 2022 r. 15 maja 2022 r. podatnik skorygował deklarację VAT za styczeń 2022 r., obniżając kwotę należnego VAT, a po jego stronie powstała nadpłata w wysokości 1000 zł. W momencie złożenia korekty deklaracji VAT nie stwierdzono istniejących zaległości oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta