Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT neutralnością stoi

04 kwietnia 2022 | Podatki i księgowość | Władysław Varga
fot. Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita
fot. Fotorzepa

Towary lub usługi podobne, które są konkurencyjne wobec siebie, nie mogą być traktowane odmiennie z punktu widzenia VAT, w tym zwłaszcza opodatkowane różnymi stawkami podatku.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 lutego 2022 r. (C 515/20).

Zasada neutralności VAT jest jedną z naczelnych reguł rządzących polskim i wspólnotowym systemem podatku od towarów i usług. Jej fundamentalny charakter wynika zarówno z Dyrektywy 2006/112, jak i z orzecznictwa TSUE. Zasada ta nie tylko wpływa na sposób stosowania i interpretacji przepisów o VAT, ale także może prowadzić do zmiany lub uchylenia istniejących regulacji krajowych. Jednym z aspektów zasady neutralności jest imperatyw podobnego opodatkowania świadczeń podobnych.

Stan faktyczny

Kanwą wyroku był przypadek niemieckiej spółki, która sprzedawała zrębki drzewne do celów opałowych. Zrębki pochodziły z cięcia kłód oraz z koron drzew (pozyskiwano je w ramach utrzymania lasów). Były one rozdrabniane przez maszynę w lesie, a następnie suszone. Spółka sprzedawała je w 2015 r. odbiorcom zewnętrznym, m.in. gminom i parafiom, stosując podstawową w Niemczech stawkę 19 proc. VAT, zgodnie z opinią organu podatkowego wyrażoną podczas wcześniejszej kontroli podatkowej. Nabrała jednak wątpliwości co do poprawności tej stawki, z uwagi na to, że Niemcy skorzystały z opcji wynikającej z art. 122 Dyrektywy 2006/112, tzn. wprowadziły stawkę obniżoną dla dostaw drewna opałowego. Problem polegał jednak na tym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12233

Wydanie: 12233

Spis treści

Komunikaty+drobne

Reklama

Zamów abonament