LOTOS będzie wydobywał ropę naftową i gaz z nowych złóż
Efektywne zagospodarowywanie przez Grupę LOTOS zasobów w różnych lokalizacjach staje się ważnym elementem dywersyfikacji źródeł energii, a w rezultacie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Grupa LOTOS powiększa skalę przedsięwzięć związanych z wydobyciem ropy i gazu. Po tym jak w grudniu 2021 r. w Rotterdamie rozładowano pierwszą dostawę ropy naftowej z uruchomionego dwa miesiące wcześniej złoża Yme na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w styczniu 2022 r. należąca do gdańskiego koncernu spółka LOTOS Norge pozyskała w Norwegii cztery nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Te inwestycje mają być korzystne nie tylko dla koncernu, ale także całej polskiej gospodarki: zagospodarowywanie zasobów w różnych lokalizacjach będzie elementem dywersyfikacji źródeł energii i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Ropa i gaz ze złóż w trzech krajach
W segmencie poszukiwań i wydobycia węglowodorów LOTOS obecny jest w Polsce, Norwegii oraz na Litwie, pozyskując ropę naftową i gaz ziemny ze złóż morskich i lądowych. W 2021 r. ropę i gaz wydobywano na Morzu Bałtyckim (głównie ropa naftowa z niewielką ilością gazu ziemnego ze złoża B3 i B8), na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (gaz i lekka ropa z obszarów Heimdal i Sleipner, a także ropa ze złoża Yme) oraz na lądzie na Litwie (ropa naftowa).
W 2021 r. średnie dzienne wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego przez Grupę LOTOS wyniosło 17,3 tys. boe, tj. baryłek ekwiwalentu ropy. Około 64 proc. łącznego wydobycia pochodziło ze złóż norweskich, 33 proc. – z bałtyckich. Pozostałe 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta