Nieobecność pracownika nie zablokuje procesu
W razie braku wiedzy o aktualnym miejscu pobytu pozwanego w sprawie z zakresu prawa pracy pracodawca powinien wnioskować o ustanowienie kuratora. Inaczej postępowanie może zostać uznane za nieważne.
∑ Pracodawca w 2021 r. zwolnił dyscyplinarnie magazyniera za spowodowanie niedoboru. Ten nie odwołał się od decyzji. Szkoda, jaką poniosła firma, to ponad 50 tys. zł. Szef chce wytoczyć pracownikowi proces o zapłatę tej kwoty. Wysłano mu wezwanie do zapłaty, które wróciło z adnotacją, że adresat wyprowadził się, a miejsce jego pobytu jest nieznane. Z nieoficjalnych informacji od innych pracowników wynika, że wyjechał on za granicę. Czy mimo nieobecności pozwanego, można złożyć pozew do sądu i przeprowadzić postępowanie? – pyta czytelniczka.
Tak. Postępowanie toczące się pod nieobecność pozwanego będzie się jednak odbywało inaczej niż typowy proces, w którym pozwany jest obecny. Jego interesy będzie reprezentował kurator.
Wniosek o kuratora
Pozew w tej sprawie co do zasady nie będzie się różnił od pozwu składanego w sytuacji, gdy miejsce pobytu pozwanego jest znane. Jako adres zamieszkania pozwanego należy wskazać ostatni znany szefowi adres, pod jakim przebywał etatowiec. W pozwie trzeba przy tym wskazać, że pozwany może być nieobecny pod tym adresem i na taką ewentualność powód wnioskuje o powołanie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego. Gdyby jednak pracodawca znał zagraniczny adres pozwanego, musi go bezwzględnie wskazać. Inaczej przeprowadzone postępowanie, nawet z udziałem kuratora, może być nieważne. Okolicznością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta