Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie pracy dorywczej może być pełne pułapek

21 kwietnia 2022 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Zleceniobiorca zapłaci 12 proc. PIT od umów do 200 zł. Nie skorzysta jednak z kwoty wolnej ani ulg.

Polski Ład wprowadza obniżkę PIT nie tylko dla pracowników i emerytów, ale także dla osób zarabiających na podstawie tzw. małych umów poniżej 200 zł. Od 1 lipca będą one opodatkowane stawką 12 proc. Problem w tym, że nawet po obniżce daniny takie umowy nie wszystkim będą się opłacać. Dla młodych pracowników poniżej 26. roku życia może to być pułapka, bo nie będą już mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku. Zastosowanie ryczałtu 200 zł wyklucza ulgę dla młodych.

Jak zauważa Łukasz Bączyk, doradca podatkowy, członek zarządu ASB Tax, może się okazać, że obniżenie najniższej stawki PIT dla tzw. małych umów (o wartości do 200 zł) będzie mało marginalne znaczenie.

– W praktyce większość takich umów zawierana jest z osobami młodymi, np. studentami. A przecież te osoby mogą korzystać ze zwolnienia z PIT, jeżeli ich dochody pochodzą z umowy o pracę lub umowy zlecenia i nie przekraczają progu podatkowego, czyli kwoty 85 528 zł – wyjaśnia Łukasz Bączyk.

To oznacza, że student poniżej 26. roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12247

Wydanie: 12247

Spis treści

Zamów abonament